Poslech umožňuje studentům rychleji dokončit četbu, prohloubit porozumění a lépe si zapamatovat.
Když studujete na plný úvazek, může se vám zdát, že dokončení četby je těžký boj. Zvláště pokud je čtení výzvou.
Když se vám konečně podaří jednu z nich odstranit, další je hned za vámi. A jakmile je to hotové? Úkol, prezentace nebo zkouška, které potřebují vaši pozornost. A nezapomeňte na nádobí, které se hromadí ve dřezu.
Hodiny ubíhají a vy jste sotva udělali díru do světa. Jste naprosto vyčerpaní.
Studie z roku 2014 zjistila, že vysokoškolští studenti v USA stráví domácími úkoly, čtením a studiem přibližně 17 hodin týdně, kromě hodin strávených ve třídě a prostě… lidským životem. A pokud žijete s poruchami učení, jako je ADHD nebo dyslexie, je tato pracovní zátěž ještě větší výzvou.
Miliony studentů se mohou cítit pod nekonečným tlakem.
Síla naslouchání
Zadejte: převod textu na řeč. Výhody převodu textu na řeč jsou založeny na jednoduché pravdě – poslouchat je prostě jednodušší než číst. Čtení vyčerpává naše oči a mozek, zejména u studentů, kteří jsou po kolena ponořeni do úkolů.
Poslouchání přitom vyžaduje mnohem méně energie a udržuje nás produktivní a energické. Víme to intuitivně – podcasty, audioknihy a hudba zapojují naše tvůrčí a intelektuální smysly.
Převod textu na řeč je pro studenty tajnou zbraní.
- Rychlejší dokončení čtení + úspora hodin denně
- Snadno zvládnete více úkolů a můžete číst kdekoli a kdykoli
- Důkladněji porozumíte přečtenému obsahu
- A pamatujte si to déle
Když nasloucháme, náš čas a energie jsou mnohem větší. To znamená méně času na čtení a více času na večeři s přáteli nebo na telefonát rodičům. Nebo spát. (Vzpomínáte si na spánek?)
IMAGE
Převod textu na řeč mění životy
Převod textu na řeč však není jen zkratkou, jak se úplně vyhnout čtení. Díky němu je čtení menší překážkou a menší výzvou. Dělá z nás lepší, efektivnější a schopnější čtenáře.
Věda nám říká, že poslech je jedním z nejbližších průvodců čtení. Oba se vzájemně posilují – zvuk posiluje naše vizuální schopnosti a naopak. Pokud se budete věnovat oběma činnostem současně, může vám to pomoci:
- Čtěte rychleji. Studie ukazují, že souběžné poslouchání a čtení pomáhá čtenářům zvýšit rychlost čtení. To znamená, že každý den můžete ušetřit až 2 a více hodin.
- Zlepšete si paměť. Když si spojíme, jak slova vypadají, s tím, jak zní (vizuální + zvukové podněty), můžeme si je později snadněji vybavit.
- Procvičujte obtížnou výslovnost. “Chryzantéma”? Žádný problém. Kruh-san-thuh-muhm.
- Lepší soustředění + větší porozumění. Používání dvou smyslů najednou umožňuje hluboké soustředění, které nám umožňuje být efektivní, soustředit se na úkol a porozumět tomu, co čteme.
- Přijímejte výzvy k učení, nevyhýbejte se jim. Převod textu na řeč vytváří vícesmyslový zážitek ze čtení, který může pomoci vyrovnat podmínky pro čtenáře s dyslexií, ADHD a podobnými problémy.
Jinými slovy: čtení a poslech se k sobě hodí.
IMAGE
Multifunkční supernástroj
Pokud si chceme odpočinout od očí a jen poslouchat, převod textu na řeč je také supernástrojem pro multitasking. To je dobře, protože škola je jeden velký multitasking.
Neustále se rozhodujeme, jak co nejlépe rozdělit svůj (omezený) čas. Zvláště když jsme zaneprázdněni.
Bohužel to obvykle znamená, že na prvním místě je práce a na druhém my. Kolikrát se vám stalo, že jste vynechali cestu do obchodu nebo jen obyčejnou péči o sebe, abyste místo toho dokončili úkoly?
Aplikace pro převod textu na řeč nám však umožňují odškrtnout si na seznamu úkolů více položek najednou. Do aplikace pro iOS nebo Android snadno nahrajeme čtení na celý týden, stiskneme tlačítko play a můžeme začít. Zde je několik návrhů pro začátek:
- Jdi si zaběhat do posilovny + přečti si něco na seminář z dějepisu
- Nakupte potraviny + poslechněte si právě dokončenou esej a zkontrolujte, zda v ní nejsou chyby.
- Vydejte se na dlouhou, bezcílnou jízdu + zničte psychologické čtení
Nebo se jen natáhněte na gauč, zavřete oči a bez námahy dočtěte poslední kapitolu.
Nezapomeňte, že k produktivitě nemusíte být přilepeni ke stolu. Ve skutečnosti změna prostředí osvěží a omladí unavenou a vystresovanou mysl. Jak říkají výzkumy, zvyšuje to naši produktivitu, náladu a soustředění. I krátká procházka má velký význam.
Nová zkušenost – nebo jen to, že vidíme či slyšíme něco jiného – uvede náš mozek do pohybu. Naše kreativita se rozjede na plné obrátky.
A naše mobilní aplikace vám umožní vzít si čtení kamkoli s sebou. Bezproblémově přesouvejte soubory mezi mobilním a stolním počítačem a nastavte si svůj vlastní studijní styl. Začněte u svého stolu a skončete v parku. (Nebo na pláži, jak se vám zlíbí.)
Držet krok je snazší než dohánět
Když nestíháme, termíny se rychle vrší. Jsme zahlceni. Cítíme se bezmocní. Proto pro mnoho studentů platí staré rčení: udržet krok je opravdu snazší než dohnat.
Jaké jsou tedy nejlepší způsoby, jak držet krok?
- Vyhraďte si čas. Odhadněte, kolik času vám studijní úkoly zaberou. Pak si podle toho vyhraďte časové bloky ve svém rozvrhu. Nezapomeňte být realističtí a flexibilní, zvláště když začínáte s novou rutinou. Průběh, který vám bude vyhovovat, najdete až v průběhu studia, takže se snažte začít a nedělejte si starosti s tím, abyste byli hned dokonalí.
- Přestávky v rozvrhu. Dobrá práce je výsledkem budování správných návyků, jako je například dostatek odpočinku. Věnujte si záměrně čas na doplnění energie a zapište si ho do kalendáře vedle ostatních úkolů. Tak se nestane, že byste se přetížili a cítili větší stres z dodržování přísného rozvrhu než ze samotného úkolu.
- Změňte způsob práce. Vyzkoušejte nové způsoby studia, které posílí vaše silné stránky, místo aby vytvářely další překážky, které musíte překonávat. Pokud je pro vás překážkou čtení, zkuste místo toho naslouchat, což vám pomůže rychleji dokončit četbu a studovat efektivněji.
Pokud hledáte nejlepší nástroj, který vám pomůže zvládnout více čtení za kratší dobu, zvýšit porozumění a vynaložit méně energie na dokončování úkolů, Speechify je skvělým začátkem.
Vyzkoušejte Speechify zdarma ještě dnes.
IMAGE